EXCELLENT Based on 12 reviewsPosted onEdgar Canhoto Alles reibungslos funktioniert im Online Shop!Posted onMargo Mets Very nice communcation and fast shipping. Will order again anytime soom.Posted onJoachim Köhler super schneller Versand. Ich habe hier ein Ersatzteil für eine Palamides Auslage bekommen und konnte meinem Kunden schnell und günstig helfen.Posted onEURO GRAPHICA SERVICE srl Un bun furnizor de piese de schimb ! Site functional, servire optima . . . o experienta placuta ! Recomand !Posted onEric Zimmerman Purchased a used Heidelberg Inpress bar from this company, and considering the time difference and unknowns, I felt they did a great job with the order. It took about two weeks to arrive with communications and clearing customs, but saved us a bundle of money. IPosted onAndrew Day This is the first time we have bought from Allaoui Parts & Components and they have been fantastic! The website is easy to order of and delivery was speedy. An incorrect item was sent by accident but Sarah was very helpful and sorted the situation very quickly and efficiently. Can't fault and we would recommend!Posted onrocco lamanna Molto organizzatiPosted onAleš Trček Fast communication and shipping. Item as described. Would recomend.
T1R 236-11Z-M20
Schmersal T1R 236-11Z-M20 Position Switch
€28.86
-3% €29.75 (2.99% saved)
€24.25
(excl. VAT)
No longer available
✓ Secure payment✓ Fast shipping✓ 14 days return







Product number: AV11660
Manufacturer: Schmersal
OEM P/N: T1R 236-11Z-M20
In Stock: 0
Product information "Schmersal T1R 236-11Z-M20 Position Switch"
Schmersal Position Switch
Schmersal T1R 236-11Z-M20
Condition: New
Product is new and has never been used before
The position switch, also known as limit switch, proximity switch, or cam limit switch, with type number T1R 236-11Z-M20 from Schmersal is an electrical switch. It has the dimensions 10 x 10 x 5 cm and weighs 0.06 kg. Position switches are used for the reliable detection of positions or end positions of moving machine parts, thereby monitoring and controlling motion sequences. Typical applications are found in automation technology and mechanical engineering, for example in production lines for controlling slide movements or in conveyor systems for detecting material position.
| OEM P/N | T1R 236-11Z-M20 |
| OEM P/N (Clear) | T1R23611ZM20 |
| Weight | 0.06 kg kg |
| Dimensions | 10 x 10 x 5 cm |
| Package weight | 0.06 kg |
| Package dimensions | 10 x 10 x 5 cm |
| Condition: | NEW |
|---|---|
| OEM: | Schmersal |
| OEM P/N: | T1R 236-11Z-M20 |
| OEM P/N Clear: | T1R23611ZM20 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.




























