EXCELLENT Based on 12 reviewsPosted onEdgar Canhoto Alles reibungslos funktioniert im Online Shop!Posted onMargo Mets Very nice communcation and fast shipping. Will order again anytime soom.Posted onJoachim Köhler super schneller Versand. Ich habe hier ein Ersatzteil für eine Palamides Auslage bekommen und konnte meinem Kunden schnell und günstig helfen.Posted onEURO GRAPHICA SERVICE srl Un bun furnizor de piese de schimb ! Site functional, servire optima . . . o experienta placuta ! Recomand !Posted onEric Zimmerman Purchased a used Heidelberg Inpress bar from this company, and considering the time difference and unknowns, I felt they did a great job with the order. It took about two weeks to arrive with communications and clearing customs, but saved us a bundle of money. IPosted onAndrew Day This is the first time we have bought from Allaoui Parts & Components and they have been fantastic! The website is easy to order of and delivery was speedy. An incorrect item was sent by accident but Sarah was very helpful and sorted the situation very quickly and efficiently. Can't fault and we would recommend!Posted onrocco lamanna Molto organizzatiPosted onAleš Trček Fast communication and shipping. Item as described. Would recomend.
PD2310-5KO/J 5AF
Contelec PD2310-5KO/J 5AF Precision rotary potentiometer
€94.01
€79.00
(excl. VAT)
No longer available
✓ Secure payment✓ Fast shipping✓ 14 days return







Product number: AV15105
Manufacturer: Contelec
OEM P/N: PD2310-5KO/J 5AF
In Stock: 0
Product information "Contelec PD2310-5KO/J 5AF Precision rotary potentiometer"
Contelec Precision rotary potentiometer
Contelec PD2310-5KO/J 5AF
Condition: New
Product is new and has never been used before
The precision rotary potentiometer, also known as a variable resistor, helical potentiometer, or trimmer, from Contelec is an electrical potentiometer. With the type number PD2310-5KO/J 5AF, it serves for the variable adjustment of electrical resistances. It has the dimensions 10 x 5 x 5 cm and a weight of 0.025 kg. Precision potentiometers are used in electronic circuits to precisely regulate voltages or currents and to enable accurate position sensing or sensitive control of system parameters. Typical applications include industrial automation for controlling machine settings, as well as in measuring devices for precise signal adjustment and calibration.
| OEM P/N | PD2310-5KO/J 5AF |
| OEM P/N (Clear) | PD23105KOJ5AF |
| Weight | 0.025 kg |
| Dimensions | 10 x 5 x 5 cm |
| Package weight | 0.025 kg |
| Package dimensions | 10 x 5 x 5 cm |
| Condition: | NEW |
|---|---|
| OEM: | Contelec |
| OEM P/N: | PD2310-5KO/J 5AF |
| OEM P/N Clear: | PD23105KOJ5AF |
Login
No reviews found. Share your insights with others.

















