EXCELLENT Based on 12 reviewsPosted onEdgar Canhoto Alles reibungslos funktioniert im Online Shop!Posted onMargo Mets Very nice communcation and fast shipping. Will order again anytime soom.Posted onJoachim Köhler super schneller Versand. Ich habe hier ein Ersatzteil für eine Palamides Auslage bekommen und konnte meinem Kunden schnell und günstig helfen.Posted onEURO GRAPHICA SERVICE srl Un bun furnizor de piese de schimb ! Site functional, servire optima . . . o experienta placuta ! Recomand !Posted onEric Zimmerman Purchased a used Heidelberg Inpress bar from this company, and considering the time difference and unknowns, I felt they did a great job with the order. It took about two weeks to arrive with communications and clearing customs, but saved us a bundle of money. IPosted onAndrew Day This is the first time we have bought from Allaoui Parts & Components and they have been fantastic! The website is easy to order of and delivery was speedy. An incorrect item was sent by accident but Sarah was very helpful and sorted the situation very quickly and efficiently. Can't fault and we would recommend!Posted onrocco lamanna Molto organizzatiPosted onAleš Trček Fast communication and shipping. Item as described. Would recomend.
SXE9573-180-00
Norgren SXE9573-180-00 Valve
€149.73
€125.82
(excl. VAT)
In Stock
This item ships from our warehouse in Aachen, Germany.
Delivery time varies depending on destination country – see FAQ
Calculate shipping costs
Delivery time varies depending on destination country – see FAQ
✓ Secure payment✓ Fast shipping✓ 14 days return







Product number: AV12636
Manufacturer: Norgren
OEM P/N: SXE9573-180-00
In Stock: 6
Product information "Norgren SXE9573-180-00 Valve"
Norgren Valve
Norgren SXE9573-180-00
Müller Martini 0040.3551
Condition: New
Product is new and has never been used before
The valve, also known as control valve, solenoid valve, or switching valve, is a 5/2-way solenoid valve (mono, ISO1) from the manufacturer Norgren with type number SXE9573-180-00. This pneumatic component is used in the field of cylinder control in pneumatics. It has dimensions of 15 x 10 x 10 cm and weighs 0.33 kg. Another part number for this product is 0040.3551 from Müller Martini. 5/2-way solenoid valves are essential for the precise control of single- or double-acting pneumatic cylinders and other actuators by directing the compressed air flow. Typical applications include the automation of manufacturing processes, such as the control of grippers and clamping devices, as well as in packaging machines for actuating flaps and slides.
5/2-way solenoid valve, mono, ISO1.
| OEM P/N | SXE9573-180-00 |
| OEM P/N (Clear) | SXE957318000 |
| Müller Martini P/N | 0040.3551 |
| Müller Martini P/N (Clear) | 00403551 |
| Weight | 0.33 kg |
| Dimensions | 15 x 10 x 10 cm |
| Package weight | 0.33 kg |
| Package dimensions | 15 x 10 x 10 cm |
| Condition: | NEW |
|---|---|
| OEM: | Norgren |
| OEM P/N: | SXE9573-180-00 |
| OEM P/N Clear: | SXE957318000 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.

























