KMYZ-1-24-5
Festo KMYZ-1-24-5 Plug Socket with Cable 5m 24V DC
Product information "Festo KMYZ-1-24-5 Plug Socket with Cable 5m 24V DC"
Festo Plug Socket with Cable 5m 24V DC
Festo KMYZ-1-24-5
Condition: New
Product is new and has never been used before
The Festo Plug Socket with Cable 5m 24V DC, also known as connection cable, device socket, or connector cable, is an electrical connection cable from the manufacturer Festo for reliable electrical connection in industrial automation. The device has dimensions of 17 x 1 x 17 cm and weighs 0.14 kg. It features a 5m cable length and is designed for a nominal voltage of 24 VDC. Electrical connection cables like this are used to safely supply power or transmit data to components in machines and systems, for example in conveyor systems, production lines, and process controls.
Festo KMYZ-1-24-5 Plug Socket With Cable. Designed for reliable electrical connection in industrial automation. Features a 5m cable length and operates at 24 VDC nominal.
OEM P/NKMYZ-1-24-5
OEM P/N (Clear)KMYZ1245
Weight0.14 kg
Dimensions17 x 1 x 17 cm
Package weight0.14 kg
Package dimensions17 x 1 x 17 cm
Condition: NEW
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Leave a review!
Share your experiences with other customers.
Skip product gallery
Related Products
Festo 30446 Plug Socket with Cable 2.5m 24VDC
30446
In Stock
Festo 30943 Connection Cable KME-1-24-2.5-LED 24V DC
30943
In Stock
Festo Magnet valve monostable 555651
Festo 555651 Monostable Solenoid Valve
Festo Pneumatic Cylinder D16 H20 DW 559697
Festo 559697 Pneumatic cylinder D16 H20 dw.
Festo 1 Way Valve 151165