EXCELLENT Based on 12 reviewsPosted onEdgar Canhoto Alles reibungslos funktioniert im Online Shop!Posted onMargo Mets Very nice communcation and fast shipping. Will order again anytime soom.Posted onJoachim Köhler super schneller Versand. Ich habe hier ein Ersatzteil für eine Palamides Auslage bekommen und konnte meinem Kunden schnell und günstig helfen.Posted onEURO GRAPHICA SERVICE srl Un bun furnizor de piese de schimb ! Site functional, servire optima . . . o experienta placuta ! Recomand !Posted onEric Zimmerman Purchased a used Heidelberg Inpress bar from this company, and considering the time difference and unknowns, I felt they did a great job with the order. It took about two weeks to arrive with communications and clearing customs, but saved us a bundle of money. IPosted onAndrew Day This is the first time we have bought from Allaoui Parts & Components and they have been fantastic! The website is easy to order of and delivery was speedy. An incorrect item was sent by accident but Sarah was very helpful and sorted the situation very quickly and efficiently. Can't fault and we would recommend!Posted onrocco lamanna Molto organizzatiPosted onAleš Trček Fast communication and shipping. Item as described. Would recomend.
BHK 06.24K1024/K548
Baumer BHK 06.24K1024/K548 Encoder Baumer BHK 06.24K1024/K548
€497.79
€418.31
(excl. VAT)
In Stock
This item ships from our warehouse in Aachen, Germany.
Delivery time varies depending on destination country – see FAQ
Calculate shipping costs
Delivery time varies depending on destination country – see FAQ
✓ Secure payment✓ Fast shipping✓ 14 days return







Product number: AV10760
Manufacturer: Baumer
OEM P/N: BHK 06.24K1024/K548
In Stock: 1
Product information "Baumer BHK 06.24K1024/K548 Encoder Baumer BHK 06.24K1024/K548"
Baumer Encoder Baumer BHK 06.24K1024/K548
Baumer BHK 06.24K1024/K548
Müller Martini 0052.6462
Condition: New
Product is new and has never been used before
The encoder, also known as rotary pulse generator, incremental encoder or angle sensor, with type number BHK 06.24K1024/K548 from Baumer is an electrical sensor for the precise detection of motion parameters. It has the dimensions 15 x 10 x 10 cm and weighs 0.15 kg. Another part number for this product is 0052.6462 from Müller Martini. Encoders convert mechanical movements such as position, angle and speed into electrical signals that are used for controlling and monitoring machines and systems. Typical applications are found in automation technology for position determination of robots and in mechanical engineering for precise speed control of motors and drives.
| OEM P/N | BHK 06.24K1024/K548 |
| OEM P/N (Clear) | BHK0624K1024K548 |
| Müller Martini P/N | 0052.6462 |
| Müller Martini P/N (Clear) | 00526462 |
| Weight | 0.15 kg |
| Dimensions | 15 x 10 x 10 cm |
| Package weight | 0.15 kg |
| Package dimensions | 15 x 10 x 10 cm |
| Condition: | NEW |
|---|---|
| OEM: | Baumer |
| OEM P/N: | BHK06.24K1024 |
| OEM P/N Clear: | BHK0624K1024 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.






















